Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to urządzenie montowane w budynkach, którego przeznaczeniem jest błyskawiczne wyłączenia prądu z instalacji elektrycznej obiektu w razie wystąpienia sygnałów świadczących o sytuacji zagrożenia pożarem. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu pozwala uniknąć tzw. efektu domino, redukując przy tym ryzyko eskalacji zagrożenia wynikającego z obecności linii energetycznych, które są pod napięciem.
Woda to standardowy środek gaśniczy, który używany jest w instalacją PPOŻ. Używają jej również strażacy w trakcie akcjo ratunkowo-gaśniczych. Kontakt wody z instalacją elektryczną pod napięciem może doprowadzić do zwarcia, a to do wybuchu kolejnego zagrożenia pożarowego. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu eliminuje tego typu ryzyko, odcinając dopływ prądu elektrycznego do systemu budynku.
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być jednak odpowiednio zamontowany, by odcinał on dopływ energii elektrycznej w obiekcie, z wyjątkiem pozostałych funkcjonalnych elementów wyposażenia systemu PPOŻ. Do układów i zespołów, które muszą mimo pożaru pozostać aktywne, należą:
- klapy dymowe,
- czujki pożarowe,
- dźwiękowe ostrzegacze alarmowe,
- pompy pożarowe,
- oświetlenie awaryjne,
- windy ewakuacyjne.
Zaufaj więc wiedzy i doświadczeniu. Skorzystaj z pomocy ekspertów Fire-Staff i już teraz z naszego wsparcia w przygotowaniu, modernizacji i kontroli Twojego obiektu. Jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji.
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu w budynkach
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien zostać zamontowany maksymalnie blisko głównego wejścia do obiektu. Jeśli w budynku występuje kilka wejść, najrozsądniejszym wyborem będzie instalacja przeciwpożarowego wyłącznika prądu przy nich wszystkich. Zapewnia to maksymalizację bezpieczeństwa w razie sytuacji zagrożenia, ponieważ w trakcie ewakuacji i ucieczki, odnalezienie go i odłączenie napięcia w obiekcie będzie o wiele sprawniejsze – co pozwoli tym samym zredukować szkody i eskalację problemu.
Jako wyłącznik należy stosować aparat elektryczny typu rozłącznik, uzbrojony w cewkę wyzwalacza wzrostowego z możliwością zdalnego sterowania w układzie przełącznika faz, który w przypadku zaniku napięcia w jednej lub dwóch dowolnych fazach automatycznie przełączy zasilanie cewki wzrostowej na fazę aktywną.
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu – Wymagania dotyczące instalacji
Zgodnie z wymaganiami § 183 ust. 2–4 “Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (DzU nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późniejszymi zmianami):
przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem,
przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakowany,
odcięcie dopływu prądu przeciwpożarowym wyłącznikiem nie może spowodować samoczynnego załączenia drugiego źródła energii elektrycznej, w tym zespołu prądotwórczego. Wyjątek stanowią źródła zasilające urządzenia elektryczne, które muszą funkcjonować w czasie pożaru.
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu – Na czym polega instalacja?
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to jedynie inicjator konkretnej akcji. To, co dzieje się dalej, możliwe jest za sprawą wykorzystania sterownika, który montowany jest w rozdzielnicy głównej obiektu. Ta z kolei powinna zostać umieszczona w pomieszczeniu wydzielonym pożarowo lub w rozdzielnicy pożarowej. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien zostać podłączony do źródła prądu specjalnym przewodem elektrycznym, który zapewnia ochronę przed działaniem wody.
Jeśli elementem wykonawczym jest aparat elektryczny typu wyłącznik, dochodzi do wybiórczości pracy zabezpieczeń obecnych w instalacjach elektrycznych nieruchomości – wiąże się to z instalacjami przyłączonymi za wyłącznikiem i używanymi w trakcie standardowego procesu eksploatacji. Sterowanie przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu może być stacjonarne lub zdalne. Uzależnione jest to od uwarunkowań lokalnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinien zostać zamontowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu? Skontaktuj się z zespołem Fire-Staff. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie pod kątem usług PPOŻ.