Czujniki dymu
Czujniki dymu są odpowiedzialne za natychmiastowe wykrycie niebezpieczeństwa i informowanie o zagrożeniu pożarowym. Ich zadaniem jest detekcja dymu w jak najwcześniejszym stadium, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pożaru w obiekcie. Wyróżniamy jednak wiele rodzajów czujników dymu, a zasada ich działania różni się nieco od siebie. Wybierając więc czujnik dymu, należy określić, czy jest on dedykowany do pomieszczeń o danych uwarunkowaniach i konkretnym przeznaczeniu.
Chcesz mieć pewnośc, że wybrany przez Ciebie czujnik dymu jest dobrze dobrany do potrzeb zarządzanego przez Ciebie obiektu? Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z wiedzy ekspertów od ochrony PPOŻ. Fire-Staff. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i zapewnimy Ci kompleksową pomoc z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Czujnik dymu – Jak działa?
Czujnik dymu to urządzenie wykrywające obecność dymu w pomieszczeniu. Następnie przekazuje on informacje o zagrożeniu w układzie i uruchamia tym samym sygnał dźwiękowy. Dzięki temu osoby przebywające w budynku mogą podjąć działania ratownicze, unikając zagrożenia i strat materialnych.
Sygnał ostrzegawczy emitowany przez czujkę pojawia się natychmiast po wykryciu dymu. W przypadku nowoczesnych systemów, wysyłana jest również wiadomość do służb ratunkowych. Umożliwia to skuteczną redukcję niebezpieczeństwa powodowanego przez rozprzestrzenianie się ognia.
Wyróżniamy jednak różne technologie. Skorzystaj więc z profesjonalnego wsparcia zespołu Fire-Staff i dobierz czujnik dymu zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami.
Czujka dymu — rodzaje
Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje czujników dymu. Są to urządzenia izotopowe, czyli tzw. jonizacyjnymi i optyczne, czyli tzw. fotoelektryczne. Różnią się one od siebie technologią, która służy do detekcji dymu i zagrożenia pożarowego.
Czujniki dymu i czadu optyczne (fotoelektryczne) wykorzystując światło (absorpcyjne, które je pochłaniają i dyspersyjne, które je rozpraszają), by wykryć obecność dymu. Absorpcyjne czujniki dymu i czadu skonstruowane są z dwóch elementów — emitera wiązki podczerwieni i odbiornika. Gdy w pomieszczeniu pojawi się dym, wiązka będzie przez niego zaabsorbowana. Oznacza to, że odbiornik nie odbierze pełnego sygnału i uruchomi alarm.
Czujniki dyspersyjne z kolei emitują wiązki podczerwieni wewnątrz obudowy. Alarm uruchomi się zatem dopiero wtedy, gdy dostanie się do nich tyle dymu, by przerwać sygnał.
Czujniki izotopowe wykorzystują z kolei do pracy powietrze. W czujniku izotopowym (tzw. jonizacyjnym) zaprojektowano dwie komory i są one oddzielone płytką elektromagnetyczną. W pierwszej komorze znajduje się odizolowane powietrze będące wzorcem atmosfery, zaś do drugiej dopływa powietrze z zewnątrz. Kiedy dym wypełni drugą komorę, ruch cząstek, przepływających wzdłuż pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez płytkę zostaje zakłócony. Dzięki temu zainicjowany zostaje sygnał alarmowy.
Jak dobrać czujnik dymu?
Warto montować czujniki dymu i czasu w różnych miejscach, które narażone są na wystąpienie pożaru. Specjaliści od ochrony PPOŻ. zalecają przynajmniej 1 czujnik dymu na piętro, lecz ich ilość powinna być zależna od metrażu obiektu. Dla 100 m2, jeden czujnik dymu może być niewystarczający.
Podczas wyboru czujników dymu, skup się m.in. na:
- zasilaniu — w przypadku wielu czujników dymów, powszechnie stosowane jest zasilanie bateryjne i nieco rzadziej podłączane są one do sieci elektrycznej;
- obsługiwanej powierzchni dedykowanej — czujniki dymu i czasu w zależności od swojej konstrukcji mogą objąć ochroną powierzchnię ok. 15, inne 30, a jeszcze inne 50 m2. Warto wybrać mocny i wydajny model;
- głośności alarmu — im głośniejszy alarm, tym większa pewność, że zostanie on usłyszany. Warto sprawdzić, czy czujnik dymu i czadu umożliwia opcję regulacji;
- funkcjach dodatkowych — niektóre czujniki dymu umożliwiają także detekcję innych gazów.