Klapy dymowe
Klapy dymowe i dymowo-wentylacyjne to jeden z istotnych elementów ochrony przeciwpożarowej obiektów użyteczności publicznej, które mogą uratować ludzkie życie w razie pożaru. Gdy dochodzi do zadymienia i wydzielania się toksycznych gazów, pozwalają one na skuteczną ewakuację i sprawne oddymianie drogi ewakuacyjnej oraz pozostałych pomieszczeń.
Montaż klap dymowych nie jest inwazyjny dla konstrukcji nieruchomości. Jest on jednak narzucony przez przepisy prawa budowlanego – tak jak przeglądy i prace konserwacyjne. Przepisy regulowane są przez ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 691 z późn. zm.). Szczegółowe wytyczne dla systemów ppoż. określono w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2021 r. poz. 481 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2021 r. poz. 1004 z późn. zm.).
Klapy dymowe – Przepisy prawne
Systemy oddymiania klatek schodowych wykorzystujące m.in. klapy dymowe regulowane są zgodnie z krajowymi przepisami techniczno-budowlane oraz przepisami o ochronie przeciwpożarowej. Najistotniejsze wytyczne dla właściwego funkcjonowania systemów zawarte są w § 207 Warunków Technicznych.
Z kolei zgodnie z przepisami §245, §246 i §256 Warunków Technicznych, systemy oddymiania klatek schodowych stanowią niezbędny lub fakultatywny element obiektu – zależnie od specyfiki budynku i jego przeznaczenia. Systemy oddymiania mogą więc w mogą więc obejmować zróżnicowane opcje – np.:
- systemy grawitacyjne,
- systemy mechaniczne,
- systemy różnicowania ciśnienia.
Mają one jednak wspólny cel – zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie ewakuacji, dodatkową drogę ucieczki, możliwość redukcji szkód i wsparcie działań ekip ratowniczych.
Wybór systemu oddymiania uzależniony jest od:
- wysokości budynku,
- układu klatki schodowej,
- warunków bezpieczeństwa.
Warto ustalić potencjalne możliwości z zespołem ekspertów na etapie planowania inwestycji. Skorzystaj z wiedzy Fire-Staff. Pamiętaj, że systemy oddymiania muszą przejść próby i badania, nim zostaną one dopuszczone do użytku. Wymagane są też regularne przeglądy techniczne i prace konserwacyjne – zgodnie z przepisami o ochronie ppoż.
Klapy dymowe zgodnie z wymaganiami opisanymi w rozdziale 5.5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, stanowią niezbędne wyposażenie w obiektach wysokich – powyżej 25 metrów lub w budynkach o powierzchni przekraczającej 1000 mkw. W rozdziale 3.3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów dowiadujemy się, że klapy dymowe muszą spełniać określone standardy odporności ogniowej i być montowane we właściwych częściach w budynku – jak klatki schodowe, ciągi komunikacyjne czy sale widowiskowe.
Gdzie i kiedy stosować klapy dymowe?
System ppoż. zakładający wykorzystanie takich komponentów jak atestowane klapy dymowe ułatwia ewakuację i przeprowadzenie akcji ratunkowej. Montowane są one w części dachowej budynku, by dym i zanieczyszczone powietrze zgodnie z ciągiem grawitacyjnym mogło znaleźć swobodną drogę ucieczki – ograniczając ich ilość na niższych piętrach.
Klapy oddymiające doskonale sprawdzają się w takich obiektach jak:
- hale przemysłowo-produkcyjne i magazynowe,
- budynki biurowe,
- bloki mieszkalne,
- hale sportowo-widowiskowe,
- szpitale,
- centra handlowe,
- hotele.
I w wielu innych budynkach użyteczności publicznej lub przemysłowej. Klapy dymowe to doskonałe wsparcie ochrony ppoż we wszystkich konstrukcjach budowlanych o płaskim dachu lub z konstrukcją o niewielkim spadku (do 10 stopni). Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu takich rozwiązań jak klapy dymowe? Zespół Fire-Staff jest do Twojej dyspozycji.