Podręczny sprzęt gaśniczy
Podręczny sprzęt gaśniczy to m.in. gaśnice. Są one oczywiście wykorzystywane wyłącznie do gaszenia pożaru w jego początkowej fazie, nim służby ratunkowe wkroczą do akcji. W zestaw podręcznego sprzętu gaśniczego może wchodzić też koc gaśniczy, który w wielu przypadkach stanowi lepszą alternatywę od niewłaściwie (pod kątem środka gaśniczego) dobranej gaśnicy. Jest to więc lekki i prosty w użyciu asortyment PPOŻ., który ze względu na niewielką wagę i mobilność można przenieść i użyć w dowolnym miejscu w razie potrzeby. Podręczny sprzęt gaśniczy nie wymaga przeszkolenia. Dzięki temu może być użyty przez praktycznie każdą osobę.
Zastanawiasz się nad tym, jaki podręczny sprzęt gaśniczy powinien znaleźć się w zarządzanym przez Ciebie obiekcie? Chcesz skorzystać z pomocy ekspertów specjalizujących się w ochronie PPOŻ. nieruchomości? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia zespołu Fire-Staff.pl. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Podręczny sprzęt gaśniczy pełni niezwykle ważną rolę w zakresie ochrony PPOŻ. obiektu. Do najpopularniejszych miejsc, w których warto zadbać o podręczny sprzęt gaśniczy i jego dostępność, są m.in.:
- biurowce,
- obiekty handlowe,
- budynki użyteczności publicznej,
- szkoły,
- przychodnie,
- kina i teatry,
- hotele,
- zakłady produkcji,
- nieruchomości wielorodzinne.
Podręczny sprzęt gaśniczy — co to jest?
Podręczny sprzęt gaśniczy to nie tylko gaśnice. W jego skład wchodzą również małe agregaty gaśnicze czy, hydronetki czy wcześniej wymienione koce gaśnicze. Podręczny sprzęt gaśniczy stanowi nieocenione wsparcia w procesie gaszenia małych pożarów, które nie zdążyły jeszcze eskalować do dużo wyższego poziomu. Jeśli jednak pożar osiągnął problematyczny rozmiar i nie jest on już wyłącznie ogniskiem, należy zabrać ze sobą podręczny sprzęt gaśniczy i podjąć się ewakuacji.
Podręczny sprzęt gaśniczy – klasyfikacja gaśnic
Podręczny sprzęt gaśniczy podzielony został pod kątem kategorii zagrożenia, czyli rodzaju pożaru. Chcąc użyć konkretnej gaśnicy, należy przede wszystkim określić zarówno typ środka gaśniczego, jak i źródło ognia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów gaśnic? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule: Rodzaje gaśnic i ich zastosowania – Kompleksowy przewodnik.
Chociaż podręczny sprzęt gaśnicy wskazuje na modele lekkie (ważące od 0,5 kg do 14 kg), w konkretnych miejscach spotkać można też o wiele większe gaśnice na kółkach i wózkach — przekraczające nawet 23 kg wagi. Niemniej jednak ich obecność i zastosowanie zamyka się w takich miejscach jak:
- place budowy,
- pasy startowe na lotniskach,
- porty morskie.
Ciekawostka! W Polsce i w całej Europie podręczny sprzęt gaśniczy jest koloru czerwonego.
Klasyfikacja pożarów – jaką gaśnicę zastosować
Na oznaczenie gaśnicy lub innych elementów wyposażenia wchodzącego w skład podręcznego sprzętu gaśniczego składają się m.in. litery odpowiadające rodzajowi pożaru. Wyróżniamy:
- A — Gaśnice dla materiałów stałych pochodzenia organicznego (węgiel, drewno, papier i tkaniny),
- B — Gaśnice dla cieczy palnych (paliwo, tłuszcz i olej) oraz tworzyw ulegającym spaleniu,
- C — Gaśnice dla gazów palnych,
- D — Gaśnice dla metali,
- E — Gaśnice dla urządzeń elektrycznych,
- F — Gaśnice dla tłuszczy kuchennych i oleju.
UWAGA! Wykorzystanie nieodpowiedniej gaśnicy może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Skorzystaj więc z pomocy ekspertów Fire-Staff i już teraz dołącz do grona naszych świadomych i bezpiecznych klientów!