Węże strażackie
Wąż strażacki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego strażaka. Warto jednak wiedzieć, czym on jest i jak go konserwować, ponieważ węże strażackie są także dostępne przy hydrantach wewnętrznych, które mają wspierać ochronę PPOŻ. w razie wystąpienia zagrożenia. Pomoże Ci to zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie – niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem budynku, czy jego zarządcą.
Jako doświadczeni eksperci z branży ochrony PPOŻ. zagwarantujemy Ci również kompleksowe wsparcie przy wyborze i konserwacji węży strażackich. Nie mają one przed nami tajemnic – więc nie muszą mieć ich również przed Tobą. Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na spotkanie.
Węże strażackie – Parametry i rodzaje
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 określa 3 rodzaje węży strażackich:
- pożarnicze węże tłoczne do hydrantów;
- pożarnicze węże tłoczne do pomp pożarniczych;
- pożarnicze węże ssawne.
Pożarnicze węże strażackie tłoczne wykorzystywane są (jak sama nazwa wskazuje) do tłoczenia wody lub wodnych roztworów środka pianotwórczego. Są one dostępne w standardowych długościach, wynoszących: 20 m i 15 m.
Z kolei pożarnicze węże strażackie ssawne mają integralny oplot druciany. Służy on do tego, by minimalizować efekt spłaszczenia w momencie zasysania płynów z otwartego zbiornika. Węże strażackie ssawne umożliwiają podawanie wody lub środka pianotwórczego z dużą wydajnością. Ich standardowa długość wynosi:
- Dla W-25 i W-52 to 1 m,
- Dla W-75, W-110, W-150 to 2,4 oraz 1,6 m.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości współpracy? Nie czekaj i skontaktuj się z naszym zespołem Fire-Staff już teraz.
Jaką średnicę wewnętrzną mają węże strażackie?
Średnica wewnętrzna to parametr określany w mm, czyli milimetrach. Węże strażackie tłoczonych do pomp pożarniczych mogą mieć średnicę wewnętrzną:
- 25,
- 42,
- 52,
- 75,
- 110.
Z kolei węże strażackie ssawne ze względu na ich właściwości mają średnicami wewnętrznymi rzędu:
- 52,
- 75,
- 110,
- 125,
- 150.
Węże strażackie – Konserwacja
Węże strażackie będą gwarantować niezawodność i efektywność pracy jedynie wtedy, gdy będą one odpowiednio przechowywane. Należy je chronić przed długotrwałym działaniem słońca czy preparatów chemicznych – np. smarów. Konieczne jest więc czyszczenie ich po każdym użyciu, wysuszenie i złożenie w suchym miejscu bez dostępu do słońca.
Węże strażackie tłoczne muszą być także regularnie wietrzone, a raz na ok. 3 miesiące konieczne jest wykonanie tzw. próby wytrzymałości. Uwaga! Asortyment używany do obsługi hydrantów wewnętrznych musi być testowany poprzez próbę ciśnieniową na maksymalnym ciśnieniu raz na 5 lat. Wyłącznie wtedy określany jest on jako sprawny.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wężach strażackich, by wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb lub potrzebujesz kompleksowego wsparcia w procesie testowania oraz konserwacji? Skorzystaj z profesjonalnego i kompleksowego wsparcia zespołu Fire-Staff. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.