Systemy przeciwpożarowe powinny być przede wszystkim wydajne i niezawodne. Od skuteczności ich elementów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo nieruchomości oraz znajdujących się w niej osób. W systemie ostrzegania bardzo ważną rolę pełnią czujniki dymu i ciepła. Z tego artykułu dowiesz się o nich nieco więcej, poznasz ich charakterystykę oraz kluczowe funkcje.
Czujniki dymu w systemie ppoż – podstawowa charakterystyka
Czujniki dymu stanowią jeden z podstawowych elementów sygnalizacyjnych systemu przeciwpożarowego w budynkach. Niemal każdemu pożarowi towarzyszy mniejsze lub większe zadymienie. Jego skala zależy przede wszystkim od spalanego materiału lub substancji. Dym pojawia się już w początkowej fazie pożaru i często trudno dostrzec go gołym okiem. Wtedy z pomocą przychodzi nam czujnik dymu, który charakteryzuje się wysoką skutecznością wykrywania zadymienia w pomieszczeniach.
Podstawowe czujniki tego typu składają się z dwóch elementów. To czujka wykrywająca obecność dymu w pomieszczeniu oraz sygnalizator dźwiękowy, który informuje o zaistniałym zagrożeniu. Jednocześnie informacja o tym przesyłana jest do centrali sterującej. W wielu budynkach jest ona połączona bezpośrednio z centralą w jednostce straży pożarnej, co przyspiesza przyjazd strażaków i usprawnia akcję pożarniczo-ratunkową. Podstawowy podział czujników dymu obejmuje czujki: jonizacyjne (izotopowe) i fotoelektryczne (optyczne).
Czujniki ciepła w systemie ppoż – podstawowa charakterystyka
Niektóre substancje mają to do siebie, że spalają się bez generowania dymu. W takich sytuacjach same czujniki dymu nie zapewniłyby maksymalnego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego w systemach przeciwpożarowych stosuje się również czujniki ciepła. Reagują one na nadmierny i szybki wzrost temperatury. Może on być związany nie tylko z pożarem, ale też z przegrzewaniem się urządzeń lub instalacji elektrycznej. Szybka sygnalizacja sprawi, że w porę odłączymy urządzenia i zapobiegniemy pożarowi. Gdy jednak już do niego dojdzie, to czujnik wykryje i włączy alarm, zwiększając szanse na ewakuację osób znajdujących się w budynku lub w danym pomieszczeniu.
Czujniki temperatury (ciepła), dzieli się na nadmiarowe oraz różnicowe. Pierwsze włączają się wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustalony próg. Drugie reagują na gwałtowny wzrost ciepła w pomieszczeniu. Ze względu na specyfikę czujek ciepła, montuje się je m.in. w pomieszczeniach dla palaczy. Tam czujniki dymu mogłyby reagować na dym papierosowy i alarm włączałby się w sytuacjach, gdy nie występuje zagrożenie pożarowe.
Dlaczego w ramach systemu warto stosować czujniki dymu i ciepła?
Rekomenduje się stosowanie jednocześnie czujników dymu i ciepła w systemach ochrony przeciwpożarowej. W ten sposób zwiększa się ich skuteczność. Oba typy czujek wzajemnie się uzupełniają. W pomieszczeniach przeznaczonych dla palaczy warto stosować czujniki ciepła oraz wybrane czujniki dymu, które nie reagują na dym papierosowy i parę wodną z e-papierosów. Przestrzenie ogólnego użytku, mieszkalne i robocze warto wyposażyć w oba typu czujników, które pomogą w stworzeniu kompletnego i niezawodnego systemu ppoż.
Podniesie to standard bezpieczeństwa danej nieruchomości i może być kluczowe w kontekście sprawnej ewakuacji lub szybkiego ugaszenia pożaru wtedy, gdy takie zagrożenie wystąpi. Pod tym względem rola czujników dymu i ciepła w systemach ppoż jest nie do przecenienia. Inne rodzaje czujek stosowanych w tego typu instalacjach to m.in.: czujniki płomienia i czujniki gazu. Warto poznać ich charakterystykę i zaprojektować kompletny układ.
Wsparcie Fire-Staff w zakresie ochrony przeciwpożarowej
Jako Fire-Staff od lat wspieramy klientów indywidualnych i biznesowych w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Wykonamy profesjonalny audyt Twojej nieruchomości pod kątem standardu zabezpieczeń oraz spełnienia wymogów prawnych. Wskażemy na obszary, które wymagają Twojej interwencji. Specjalizujemy się także w doborze i montażu kompletnych systemów ppoż, w tym czujników dymu i ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym przedstawicielem.