Wbrew pozorom to nie ogień, a dym i trująca gazy stanowią największe zagrożenie dla człowieka w trakcie pożaru. Statystyki potwierdzają, że nawet 9 na 10 osób umiera w trakcie pożaru w wyniku zatrucia gazami spalinowymi, a nie poparzenia. Aby zmniejszyć ryzyko, w budynkach montuje się systemy oddymiania. Ich zadaniem jest odcięcie ciągów ewakuacyjnych i ratunkowych od dymu i trujących gazów. Sprawdź, na czym to polega.
Czym są systemy oddymiania w budynkach?
Mianem systemu oddymiania określa się zespół elementów i urządzeń, które tworzą funkcjonalny układ. Jego podstawowym zadaniem jest sprawne usuwanie dymu i gazów z pomieszczeń objętych pożarem oraz z innych pomieszczeń w ramach jednego obiektu. Wszystko po to, aby udrożnić ciągi ewakuacyjne i zwiększyć szansę na skuteczną ewakuację osób z zagrożonej strefy. Tego typu systemy montuje w obiektach posiadających klatki schodowe pełniące funkcję drogi ewakuacyjnej. Znajdziemy je m.in. w szkołach, hotelach, teatrach, biurowcach i budynkach firmowych, szpitalach czy też w centrach handlowych.
W skład systemu oddymiania w budynku wchodzą takie elementy, jak m.in.: centrala oddymiania, czujniki dymu, przyciski oddymiania, przyciski przewietrzenia, klapy oddymiające (dymowe), urządzenia napowietrzające oraz wyposażenie opcjonalne w postaci czujek ciepła i czasu.
Podstawowe rodzaje systemów oddymiania
Podstawowy podział systemów oddymiania obejmuje modele grawitacyjne i mechaniczne. Możliwość zastosowania wybranego z nich, czy też konieczność uwzględnienia systemu w projekcie budynku, regulują przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Pod uwagę bierze się przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Systemy grawitacyjne
Ich działanie można porównać do klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Kluczem jest takie zaprojektowanie przewodów kominowych, aby możliwa była szybka i wydajna wymiana powietrza. Dodatkowo w systemie montuje się klapy dymowe, które znajdują się przy stropie. W czasie pożaru są one otwierane, aby dym i trujące gazy były wyprowadzane poza budynek. W celu zwiększenia skuteczności działania systemu grawitacyjnego należy także otworzyć urządzenia napowietrzające (bramy, okna, drzwi). W ten sposób zyskuje się pożądany ciąg i szkodliwe substancje szybciej wydostają się z budynku. Zwiększa to szanse na przeprowadzenie sprawnej ewakuacji.
Systemy mechaniczne
Mechanizm działania systemów oddymiania jest stosunkowo prosty. W przypadku pożaru czujniki dymu lub temperatury alarmują o pożarze i włączają działanie systemu. Wówczas klapy dymowe zostają otwarte. W zależności od modelu odpowiada za to napęd elektryczny lub pneumatyczny. Przy większej automatyce otwierane są też urządzenia napowietrzające. Oddymianie może być włączone również ręcznie za pomocą dedykowanego przycisku lub też przez system alarmu pożarowego, lub inne urządzenie zewnętrzne.
Dlaczego systemy te są tak ważne dla bezpieczeństwa ppoż budynku?
Systemy oddymiania są niezwykle ważne. Wchodzą w skład zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków. Od jakości ich wykonania i niezawodności pracy zależy bezpieczeństwo ludzi. Zadaniem systemu jest umożliwienie osobom poszkodowanym bezpiecznej ewakuacji poprzez drogi ewakuacyjne wolne od szkodliwego dymu i trujących gazów.
Jako Fire-Staff specjalizujemy się w projektowaniu i wdrażaniu skutecznych systemów ochrony przeciwpożarowej. Wyjaśnimy Ci specyfikę działania i rolę systemu oddymiania. Razem z nami zadbasz o poprawę standardu bezpieczeństwa swojej nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.